Razem dla natury

Projekt „Razem dla natury”

W grudni 2021 rozpoczęliśmy projekt „Razem dla Natury” realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. W projekcie biorą udział szkoły i przedszkola z Wrocławskiego Nadodrze i Śródmieścia (betonowe centrum miasta).
Do tej pory zrealizowaliśmy warsztaty przedwakacyjne. Stworzyliśmy skrzynki pod uprawę permakulturową, w których wysialiśmy i zasadziliśmy warzywa, zioła, owoce i kwiaty. Skrzynki zbudowaliśmy od zera, z drewna z odzysku. Na dnie umieściliśmy odpady zielone (drewno, liście, gałęzie, trawę), a także kartony, a potem uzupełniliśmy przekompostowaną ziemią z miejskiego kompostownika (Ekosystem). Całość pomalowaliśmy lakierobejcą, nadając kolor i zabezpieczając przed deszczem.
Mając już pożytek dla owadów, zadbaliśmy o nie, budując im schronienie. W ten sposób powstały hotele i domki dla dzikich zapylaczy oraz innych owadów pożytecznych.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jakie są zależności pomiędzy owadami a roślinami, jak należy o nie dbać.
Przed nami warsztaty letnie i powakacyjne. Na bieżąco relacje wrzucamy na nasze profile na Facebooku i Instagramie – zapraszamy! 🙂


Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Zapraszamy do pobrania krótkiej publikacji – przewodnika, w którym zebraliśmy nasze doświadczenia z realizacji projektu Razem dla Natury. Może być ona pomocna przy planowaniu podobnych działań w szkołach i innych instytucjach. Pozostajemy do Państwa dyspozycji, jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania i wątpliwości. Kontakt znajdą Państwo w publikacji oraz na naszej stronie internetowej.